Право прослушки для НАБУ і ДБР: Рада ухвалила зміни до КПК


Народні депутати ухвалили у повторному другому читанні проект змін до Кримінально-процесуального кодексу №1009

Про це повідомляється на сайті Верховної Ради. Об этом сообщает mediadrom.in.ua со ссылкой на СМИ.

За відповідне рішення проголосували 330 народних депутатів.

Законом, зокрема, вносяться зміни до ряду статей Кримінального процесуального кодексу України, до законів "Про судову експертизу", "Про радіочастотний ресурс України", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" тощо.

Фінальна редакція законопроєкту не містить норм, які б дозволили проводити обшуки чи прослушку народних депутатів без згоди Верховної Ради.

Разом з тим, зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж покладається на уповноважені підрозділи не тільки Нацполіції, а й Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Державного бюро розслідувань (ДБР), і органів безпеки.

Наразі якщо проти українця хочуть виконати процесуальну дію, яка потребує погодження прокурора або суду, то таке погодження необхідно і за кордоном теж. Відповідно до цього законопроєкту, за замовчуванням процесуальні дії проти українців за кордоном зможуть проводити без такого погодження — хіба що це передбачено міжнародним договором або є обов’язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони. При цьому строк дії такого дозволу не обмежується, а належно засвідчена копія дозволу долучається до матеріалів запиту.

НАБУ надали право винаймати не лише гласних, а й негласних працівників. Для цього створюватимуть окрему конкурсну комісію з числа працівників НАБУ — тих, у кого є доступ до держтаємниці. Порядок проведення конкурсу визначить директор Бюро.

Директор Національного бюро затверджуватиме штатний розклад, положення про структурні підрозділи, посадові інструкції працівників, кошторис НАБУ.

Відповідно до документу у НАБУ зможе бути не більше 500 осіб начальницького складу (разом з тим, гранична чисельність центрального та територіальних управлінь Національного бюро залишається на рівні 700 осіб).

За новими правилами кримінальне провадження не закривають, коли спливли строки давності притягнення до відповідальності, якщо йдеться про особливо тяжкий злочин проти життя чи здоров’я особи або злочин, за який може бути призначено довічне позбавлення волі.

Законопроєкт дозволить слідчому судді за клопотанням сторони захисту залучати експерта чи експертів для проведення експертизи. При цьому слідчий та прокурор "зобов’язані забезпечити проведення експертизи", а не звертатимуться щодо цього до слідчого судді.

Передбачається, що сторона захисту має право самостійно домовитися із експертами щодо проведення експертизи, у тому числі обов’язкової. Якщо у сторони захисту недостатньо грошей на експерта, вона може звернутися щодо цього до слідчого судді.

Законопроєкт залишає можливість оскаржити повідомлення слідчого та прокурора про підозру.

Генпрокурор, його заступник або виконувач обов’язків, керівник регіональної прокуратури може доручити повідомити іншим особам про підозру.

Разом з тим, під час досудового розслідування можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді застави або про відмову в його застосуванні.

При доопрацюванні із законопроекту вилучили норму, яка дозволила б слідчому судді і суду при визначенні запобіжного заходу не визначати розмір застави у провадженні про тяжкий або особливо тяжкий корупційний злочин.

Вилучається норма про право учасників судового провадження клопотати про оголошення обвинувального акта в повному обсязі — тобто залишається лише короткий виклад обвинувального акту.

А суду надається право обмежити тривалість оголошення короткого викладу обвинувального акту і позовної заяви – "з урахуванням розумних строків".

Встановлюється, що після оголошення обвинувачення головуючий повинен надати стороні обвинувачення та стороні захисту право проголосити вступні промови. У вступній промові мають анонсувати докази та висловити позицію сторони.

Відповідно до проєкту, угода про визнання винуватості може містити умови застосування спеціальної конфіскації.

До протоколу про затримання особи треба буде долучати фото у випадку, якщо на момент затримання не відомі прізвище та ім’я особи.

Майже всі норми закону наберуть чинності наступного дня після офіційного опублікування.


Джерело статті: “http://espreso.tv/news/2019/10/04/pravo_proslushky_dlya_nabu_i_dbr_rada_ukhvalyla_zminy_do_kpk”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя